API چیست ؟‌

API چیست ؟‌

documentRest

API چیست ؟

API مجموعه ای از روش های تعریف شده و شفاف به منظور ارتباط بیان اجزای مختلف نرم افزار هستش . یک API خوب و قوی با فراهم کردن موارد های لازم برای ارتقا و پیشرفت یک نرم افزار کامپیوتری را آسان تر میکند .
یک API توانایی این رو دارد که برای یک سیستم تحت وب ، سیستم عامل ، سیستم بانک اطلاعاتی ، سخت افزار کامپیوتر و یا کتابخانه نرم افزار طراحی شده باشد .
اصلا API مخفف چیست؟ API به معنی رابط کاربردی برنامه نویسی یا Application Programming Interface و همچنین جنبه اساسی تشکیل وب ۲ است.

چرا به API نیاز داریم؟

می توانیم جواب این سوال را با یک کلمه بدهیم : ارتباطات. شما ممکن است بپرسید چرا ارتباط بسیار مهم است. برای جواب به این سوال تصور کنید Notepad نمی توانست که نوشته ها از MS Word یا Google Chrome یا Firefox کپی و پیست (copy & paste) کند. تصور کنید باید برای هر نوع نیاز در هر زمانی تمامی متن را در نرم افزار دیگر تایپ می کردید. این فقط یک از مثال های مربوط به ارتباط بین نرم افزارها است و باید بدانیم که تمامی ارتباط ها از طریق API امکان پذیر است.

یک تعریف ساده برای ‌API:

API (اِی پی آی ) رو میتوان شبیه به قردادی دونست که دو تا نرم افزار مختلف را به هم وصل کرد و با هم ارتباط برقرار کنند
و مطمعا این این ارتباط ! باعث رد و بدل شدن اطلاعات میشه بین دو نرم افزار ( ارتباط هم این جوریش خوبه ) 🙂
در طول چند سال گذشته ، این رابط های کاربری یا به اختصار API ها ، به عناصر حیاتی در ایجاد انواع کسب و کار های جدید و با تنوع گوناگون شده اند ، کارآفرینانی که روش ها توسعه محصولات موجود ، برای برقراری بهتر میان آنها و ایجاد ارزش ها و صفت های بهتر را از این طریق یاد گرفته اند توانسته اند در رشد این چرخه نقش به سزایی داشته باشند .
در این دوره ، داشتن یک API قوی و منحصر به فرد چیزی بیشتر از یه ژست مهندسی شیک هستش !‌ بزارید خودمونی تر بگم کسی که یک API خوب و قوی داشته باشه نونش تو روغنه کلا و مطمعا رقابت امروز رو برده صبر کنین چند تا مثال مشهور بزنم براتون که متوجه شید وجود یک API قوی صاحبینشون رو چقدر کشید بالا :
Amazon web services

cmax-jw-api
آمازون ، به کمک عناصر مختلف APIهای قوی مانند EC2 در خدمات وب ، درآمد چند میلیارد دلاری کسب میکنه
Twitter

twitterclients
اگر API توییتر دچار یه مشکل ریز بشه ، صد ها هزار سایت حرفه ای ، اپلیکیشن موبایل ، سرویس های کسب و کار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت نتیجه میگیرم که پایدار نگه داشتن یک API با تعداد مشتریان و همچنین افزایش آنها رابطه مستقیمی داره
Twilio

zxیکی دیگه از کسب و کار های مشهوری که از API استفاده کرده Twilio هستش ، بر روی API این شرکت که کارش ارائه خدمات ارتباطی هستش ، بیش از ۲۵۰۰۰۰ توسعه دهنده نرم افزاری ، برنامه های کاربردی خودشون رو ساختند روی این API.

در ایران چه خبر ؟

در ایران ، مشهورترین و بیشتر نوع API ، مربوط به سامانه های ارسال اس ام اس (‌پیامک) هستش ، این رابط های کاربری به برنامه نویسان اجازه میدهند تا بدون مشکل و دردسر سرویس راه اندازی سرور های ارسال اس ام اس ، تمرکز خود را بر هدف اصلی نرم افزارشون جلب کنند .

دیدگاه ها :

ارسال دیدگاه ها :