Google AMP چیست ؟

Google AMP چیست ؟

Google AMP چیست ؟! در واقعا AMP مخفف جمله Accelerated Mobile Pages به معنی صفحات سریع موبایل است ! AMP یک پروژه بسیار کاربردی گوگل برای سرعت بخشیدن به صفحات وب که با موبایل باز میشوند است .یعنی در واقع با Google AMP سرعت باز شدن سایت شما در موبایل ها چندین برابر خواهد شد ! خب این خبر خوبی است برای کاربران این حوزه !

نجوه کار Google AMP چگونه است ؟

درواقع AMP یک نسخه کم حجم و بدون عکس و کد های اضافی می سازد . ولی با بارگذاری سایت در دسکتاپ این اتفاق نمیافتد و نسخه اصلی وب سایت بارگذاری می شود.

بسیاری از سایت های بزرگ دنیا مثل تایم  بی بی سی تلگراف و … از این سرویس استفاده می کنند .

وب سایت هایی که از این سرویس استفاده میکنند با یک علامت مشخص شده اند که گویای استفاده از AMP است.

خب وقت آن رسیده به بررسی معایب و مزیت های Google AMP بپردازیم :

در بالا اشاره کوتاهی به نحوه کار و یکی از مهمترین نکات قوت این سرویس پرداختیم ، حال وقت آن رسیده است کمی از این سرویس انتقاد کنیم !

هر سیستمی مزایا و معایب مختص خود را دارد ، Google AMP هم مثتثنی از این قضیه نیست ، تنها نقطه قوت این سیستم سرعت بالای بارگذاری است ! ولی نقاط ضعفی هم دارد ، نکات ضعف این سیستم مشمول کاربران نمی شود و مستقیم متضرر صاحب وب سایت است !

کاربری که با این روش وارد وب سایت شما می شود. در واقع به طور مستقیم وارد سایت نمی شود !! یعنی اینکه گوگل یک نسخه از وب سایت شما در کش سرور خود ذخیره می کند و هنگام باگذاری آن را از روی سرور خود می خواند !!! یعنی در واقع کاربر از وب سایت شما بازدید نمی کند ! البته این مسئله با نمایش لینکی به صفحه ی اصلی سایت شما در نوار بالای سایت قابل رفع است ولی باز هم اینکه کاربر آدرسی به غیر از آدرس سایتتان را مشاهده کند، چندان خوش آیند نیست.

عیب دیگر این سیستم برای آن دسته از وب سایت هایی است که درآمد آن ها از طریق تبلیغات است ، چرا که این سیستم عکس های غیر مرتب را نمایش نمی دهد !

عمق فاجعه !

عمق فاجعه وقتی رخ می دهد که شما اگر این سیستم را راه اندازی کردید ، و بخواهید پس از مدتی آن را حذف کنید ! راه برگشت آن تاوان سنگینی دارد . و پس از حذف تمامی لینک های ایندکس شده در گوگل برای کاربران دیوایس های موبایل به صورت ۴۰۴ در خواهد آمد !! یعنی شما تقریبا تمامی ورودی گوگل کاربرانی که از موبایل استفاده میکنند را از دست خواهید داد !

جمع بندی :

ما در اینجا معرفی کوتاهی از سرویس Google AMP داشتیم و به بررسی مزیت ، و معایب این سیستم پرداختیم ، در پست بعدی نحوه راه اندازی آن را در وب سایت های وردپرسی و تنظیم و شخصی سازی آن را توضیح خواهیم داد.

 

 

 

دیدگاه ها :

ارسال دیدگاه ها :