آموزش ساخت کد امنیتی گوگل با افزونه Google Captcha

آموزش ساخت کد امنیتی گوگل با افزونه Google Captcha

افزونه Google Captcha

افزونه Google Captcha یکی از بهترین افزونه ها برای استفاده از گوگل کپچا در وردپرس است که به راحتی میتوان از آن استفاده کرد با چند کلیک خیلی ساده ! این افزونه با بیش از ۱۰۰هزار نصب در مخزن وردپرس اعتماد خود را بین کاربران وردپرسی جلب کرده است. امروز قصد داریم نحوه نصب و تنظیمات این افزونه را برای شما در بخش آموزش وردپرس وب سایت مستر فایل شرح دهیم !

کپچا گوگل یا reCAPTCHA چیست ؟

کپچا به شما کمک میکند که ربات هایی که قصد ایجاد اختلال و اسپم در سایت شما را دارند شناسایی کند و اجازه فعالیت به آنها ندهد ، کپچا در فرم ها به کار میرود به عنوان مثال برای استفاده در فرم های ورود ، ثبت نظر ، فرم ارسال درخواست و…

نصب افزونه Google Captcha

نصب این افزونه کار خاصی ندارن کافیه از مخزن وردپرس نسخه رایگان این افزونه را دانلود کنید و در پوشه wp-content/plugins در هاست خود آپلود و سپس اکسترکت کنید. راه آسان تر آن نصب اتوماتیک آن است که ما به روش دوم بسنده میکنیم و آن را توضیح خواهیم داد.

ابتدا به بخش : افزونه ها > افزودن رفته و در قسمت کادر جستجو عبارت Google Captcha را جستجو کنید. پس از پیدا شدن افزونه بر روی نصب کلیک و پس از دانلود روی فعال سازی کلیک کنید تا افزونه فعال شود.

دقت کنید که افزونه را درست انتخاب کنید همانند تصویر زیر :

نصف افزونه Google Captcha

تنظیمات افزونه Google Captcha

پس از نصب افزونه حالا نوبت به توضیح دادن بخش تنظیمات این افزونه میرسد. همانطور که مشاهده میکنید در تصویر زیر پس از نصب در منوی وردپرس منوی جدیدی با نام Google Captcha ایجاد شده است. پس از وارد شدن به صفحه تنظیمات با تصویر زیر مواجه خواهید شد.

تنظیمات افزونه Google Captcha

در قسمت Authentication دو فیلد Site Key و Secret Key وجود دارد که برای استفاده از این پلاگین باید این کد ها را از گوگل دریافت کنید ، این کار بسیار سادست در ادامه نحوه گرفتن این کد ها را به شما توضیح خواهیم داد.

در قسمت General تنظیمات عمومی این افزونه در دسترس است ، قسمت Enable reCAPTCHA for برای فعال سازی کد کپچا در بخش های مختلف است که Login form برای بخش فرم ورود ، Registering form برای بخش ثبت نام ، Reset password form برای بخش بازنشانی رمز عبور و Comments form برای بخش ثبت دیدگاه است که با فعال کردن هرکدام از این بخش ها کد کپچا در بخش مورد نظر فعال خواهد شد

همچنین در بخش Hide reCAPTCHA for برای پنهان کردن و غیر فعال سازی کد کپچا برای سمت های مختلف وب سایت است به عنوان مثال میتوانید تمام کپچا ها را برای مدیر کل ، ویرایشگر ، نویسنده ، مشارکت کننده و… غیر فعال کنید.

نحوه دریافت Site Key و Secret Key از گوگل :

در اولین مرحله باید وارد اکانت گوگل خود شوید ، و اگر اکانت گوگل ندارید باید آن را بسازید. پس از ساخت و یا ورود به اکانت میتوانید بر روی گزینه Get The API Keys که در قسمت Authentication وجود دارد کلیک کنید تا به صفحه زیر منتقل شوید.

 

دریافت کد api گوگل

همانطور در تصویر بالا مشخص شده است در قسمت Label میتوانید یک عنوان بنویسد. و در قسمت Domains میتوانید آدرس سایت هایی که از این کد استفاده کنید بنویسید دقت کنید که هر ادرس سایت در یک خط بنویسید.

تیک گزینه Accept the reCAPTCHA terms of service برای قبول قوانین استفاده از کد کپچا گوگل بزنید. و در نهایت روی دکمه Register کلیک کنید تا کد شما ساخته شود.

پس از انجام مراحل گفته شده بالا اگر کار را درست انجام داده باشید با صفحه زیر مواجه خواهید شد :

تنظیمات افزونه Google Captcha

در قسمت بالا دو کد برای شما نمایش داده خواهد شد (کادر قرمز) کد ها را کپی کنید و در قسمت مربوطه هرکدام در صفحه تنظیمات افزونه Google Capthca در بخش Authentication قرار دهید. و در نهایت دکمه Save Changes را بزنید تا تنظیمات ذخیره شود. !

خب تبریک کار تمام شد همان طور که در بخش های اول توضیح دادیم میتوانید تنظیمات دلخواه خود را برای نمایش کد کپچا در بخش های مختلف مانند فرم ورود ، ثبت نام و… فعال سازی کنید.

دیدگاه ها :

ارسال دیدگاه ها :